mleko dla noworodka

Jak wybrać odpowiednie mleko dla noworodka

Karmienie piersią to bardzo ważna kwestia dla każdej mamy. Naturalne mleko zawiera bardzo wiele cennych właściwości, które są potrzebne dziecku. Kiedy jednak przychodzi czas, gdy dziecku trzeba podać mleko modyfikowane, rodzice muszą podjąć decyzję którą mieszankę wybrać.

Duży wybór mlek początkowych

Mleko dla noworodka powinno jak najbardziej przypominać skład mleka matki. Na początku życia stanowi jedyne źródło pokarmu, dlatego jego wybór jest bardzo ważny. W sklepach z artykułami dziecięcymi oraz w aptekach można znaleźć wiele różnych mieszanek. Różnią się one przede wszystkim marką. Wśród ofert są mleka przeznaczone dla alergików lub dzieci z innymi problemami zdrowotnymi.

Najpopularniejszymi markami mlek dla noworodka są:

– Nestle NAN Optipro

– Humana

– Bebilon

– Bebiko

Dokładny wybór mleka zależy od tego, czy dziecko ma jakieś alergie czy też nie. Pomocy, co do tej decyzji można szukać u doradcy laktacyjnego lub zaufanej położnej. Część mam po powrocie z noworodkiem do domu, dokonuje zakupu tego samego mleka, którym dziecko było karmione w szpitalu.

Jak wybrać odpowiednie mleko?

Mleko dla noworodków oznaczone jest cyfrą 1. Przeznaczone jest dla dzieci od urodzenia do 6-go miesiąca życia. Każde opakowanie mleka powinno zawierać widoczną cyfrę, w zależności od wieku dziecka.

W wyborze mleka warto sugerować się także jego składem. Należy zwrócić uwagę, gdy na opakowaniu jest więcej składników, niż jest to uregulowane prawnie. Podstawowymi składnikami mleka są:

– odmineralizowana serwatka w proszku

– oleje roślinne

– laktoza

– odtłuszczone mleko w proszku

– węglowodany

– witaminy i inne.

Na jakie składniki zwrócić szczególną uwagę?

Mleka modyfikowane mogą być wzbogacone o dodatkowe składniki. Dobrze jest jeśli w mleku występują:

– kwasy tłuszczowe LCPUFA, omega-3, które mają dobry wpływ na rozwój na mózgu.

– prebiotyki – stanowią pokarm dla probiotyków. zapobiegają zaparciom

– probiotyki – są to bakterie żyjące naturalnie w jelitach, wspomagające odporność organizmu.

Recommended Articles